CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJĄ TORBY WAYUU OD LULOPLANET?

Zanim zdecydujecie się na wybór torby Wayuu, warto, abyście poznali różnicę pomiędzy nimi.

TRADYCYJNE TORBY WAYUU

Tradycyjne torby Wayuu – po hiszpańsku nazywane mochilas Wayuu, a w języku Wayuunaiki określane jako susu ( a przynajmniej tak nazywana jest ich podstawowa, najbardziej popularna  wersja) najczęściej są wykonywane z mieszanki włóczki akrylowej z domieszką bawełny. 

Indianki ze społeczności Wayuu wykonują je ręcznie na szydełku. Rozpoczynają pracę poprzez uformowanie okrągłego dna, stanowiącego podstawę do wykonania worka. W zależności od średnicy dna worki mogą mieć różne rozmiary – od malutkich, poprzez torby pokaźnych rozmiarów.

JEDNOKOLOROWE CZY WZORZYSTE?

jednokolorowe i wzorzyste torebki Wayuu

Sam worek Wayuu może być jednobarwny. Jest równie popularny, co worki z wzorami.  Przy wyborze torebki Wayuu z wzorem należy mieć na uwadze kilka aspektów:

  • Torebki Wayuu może charakteryzować wzór etniczny, tradycyjnie odwzorowujący rzeczywistość i kolory otaczające Indian zamieszkujących półwysep Guajira. Takie wzory określane są jako Kanaas i każdy z nich ma określoną nazwę oraz znaczenie.
  • Mochila Wayuu może mieć także wzór komercyjny – taki, który cieszy się popularnością wśród Klientów na całym świecie i dlatego jest odtwarzany w mnogości innych wzorów.
  • Trzecia możliwość to ręcznie robione wayuubags, które są projektowane od podstaw przy bezpośredniej współpracy z Indianami, gdzie wzór jest unikalny i powstaje z połączenia talentu rękodzielniczki Wayuu i danego projektanta.  Jako luloplanet mamy na swoim koncie takie wzory, z czego jesteśmy bardzo dumni, zwłaszcza, że gwarantujemy wówczas, iż nasze Klientki będą korzystały z unikalnego designu, który będzie je wyróżniał przez lata.

JAKA JEST RÓŻNICA POMIĘDZY PODWÓJNYM A POJEDYNCZYM SPLOTEM?

Wybierając mochila bag zwróćcie także uwagę na grubość torby. Bez względu na to, czy torba będzie jednobarwna, czy też wzorzysta może być wykonana w dwojaki sposób:

Torby tworzone z wcześniej wymienionych włóczek akrylowych wykonuje się około 2 tygodni,  także w przypadku tak zwanych toreb Matizados – czyli toreb z cieniowanej, cielistej włóczki, zmieszanej najczęściej z neonowymi kolorami.  Pracochłonne, czyż nie? To tak zwane torebki - dos hebras – z podwójnych, a czasem i potrójnych włóczek.

oryginalna torba Wayuu od luloplanet

Jeszcze większego nakładu pracy wymagają torebki wykonane z pojedynczych włóczek – tak zwanych una hebra.  Tu proces twórczy może trwać około 3 tygodni, co ma także swoje odzwierciedlenie w cenie. Ze względu na misterne wykonanie  to torby Wayuu najdroższe na rynku – bez względu na to, czy kupicie je w Warszawie, Nowym Jorku, Toronto, Paryżu, Frankurcie, Londynie, czy Sydney.

 plażowa torebka Wayuu

Gdy wiemy już jak powstaje podstawa torby – czas skupić się na sznurkach...

WIĄZANIE I CHWOSTY

Każde wiązanie tradycyjnego worka Wayuu charakteryzują ozdobne sznurki – w przypadku standardowych torebek  Wayuu możemy mówić o skręcanych sznureczkach z ozdobnym,  jedno- lub wielokolorowym  chwostem. Jak również bardzo misternie zszywanym nitka po nitce sznurkiem, który już sam w sobie stanowi prawdziwe dzieło sztuki.

TRZY TYPY PASKÓW

W przypadku pasków Wayuu – mamy aż 3 możliwości:

  • Ręcznie wyplatane, grube pasy do toreb Wayuu, wykonane przy użyciu bardzo grubej igły. Najczęściej spotykane są cieńsze, lub grubsze wzory w jodełkę lub strzałki. Bardzo często udział w ich w tworzeniu mają mężczyźni Wayuu. To paski, które pod wpływem ciężaru torby lekko sprężynują. Są najczęściej wykończone frędzlami, które wprost uwielbiają miłośniczki stylu boho.

pasek do torebki Wayuu

  • Ręcznie tkane, cienkie pasy Wayuu charakteryzują się mniejszą elastycznością, a  styl tkacki przypomina słowiańskie techniki wykonywania pasków spotykane także w dobrze znanym w naszej szerokości geograficznej folklorze. Te paski są równo i dokładnie przyszywane „na okrętkę”. W związku z ich szerokością i giętkością, łatwo można je zawiązać na supeł, jeśli chcemy nosić je na ramieniu, a nie przez ramię jako crossbody bag.

pasek do worka Wayuu

  • Ręcznie robione paski makrama, które, choć są wykonane z wytrzymałej włóczki za pomocą setek supełków przypominają w dużym powiększeniu bransoletki przyjaźni, wykonywane w tej samej znanej technice, które wiele spośród nas zna z dzieciństwa z ręcznych robótek. Nota bene Indianie Wayuu specjalizują się także w wykonaniu bransoletek i innych akcesoriów macrame, które często goszczą w naszym asortymencie.

 Wszystkie 3 typy pasków są niezwykle wytrzymałe...

pasek Wayuu makrama

DLACZEGO WARTO JEST MIEĆ TORBĘ Z NASZEJ AUTORSKIEJ KOLEKCJI?

Pracując nad naszymi autorskimi kolekcjami skupiliśmy się nie tylko na ich urodzie, ale przede wszystkim na ich jakości  i postanowiliśmy je wykorzystać projektując  kolejne modele torebek.

torby Wayuu od luloplanet

KOLEKCJA ROOTS 

WORKI BOHO

skórzana torba luloplanet

Skórzane torby w stylu bucket bags nawiązujące zarówno do kultury Wayuu jak i stylistyki boho to zaprojektowana w Warszawie kolekcja ROOTS w trzech dominujących kolorach kojarzących się z tropikiemturkusowym, nawiązującym do koloru wody Morza Karaibskiego, zielonym  - przypominającym zieleń tropikalną oraz różowym,  w odcieniu fuksji, przypominającym jeden z kolorów  uwielbianych przez nas kwiatów bugenwilli.  Wszystkie paski w tej kolekcji zostały wykonane na nasze specjalne zamówienie, tak aby korespondowały odpowiednio z kolorem włoskiej, naturalnej skóry,  z której zostały wykonane.

Każda Klientka, która decyduje się na zakup torby z kolekcji ROOTS otrzymuje od nas gwarancję, że nikt inny na świecie nie będzie miał takiego samego  egzemplarza. :)

KOLEKCJA CLASSY SASSY

HOBO BAGS, LISTONOSZKI I OKRĄGŁE TOREBKI Z WYMIENNYMI PASKAMI

hobo bag z paskiem Wayuu

Chociaż  zwariowana kolorystyka flower power to nasz ulubiony motyw w modzie, postanowiliśmy skupić się przede wszystkim na potrzebach naszych Klientek, a te bywają przecież bardzo różne… Kolejna limitowana edycja torebek powstała zatem z myślą o różnych okazjach, w których uczestniczymy w życiu.

Każda z naszych skórzanych listonoszek, jak i okrągłych torebek z linii LULO DUAL daje Wam szereg nowych możliwości. W połączeniu z tradycyjnym, skórzanym paskiem możecie postawić na klasykę – gdziekolwiek towarzyszyć Wam będzie nasza torebka – w pracy, na oficjalnej uroczystości, na imprezie, czy na spacerze.

Możecie także, gdy przyjdzie Wam na to ochota – zmienić pasek na ręcznie tkany lub wyplatany pasek Wayuu, zmieniając nie tylko kolorystykę, ale także styl – bez żadnych ograniczeń - #boholook #sportygirl i cokolwiek sobie zamarzycie.  Gwarantujemy, że będziecie wzbudzać spore zainteresowanie bez względu na styl, który wybierzecie.

W przypadku listonoszek dobraliśmy  dla Was zgrane kolorystycznie tradycyjne pasy w jodełkę z niesfornymi frędzlami.  W przypadku torebek okrągłych postawiliśmy na macramé. Paski są w podobnej tonacji, ale każdy z nich – jak to w przypadku rękodzieła – może się nieco różnić, co raz jeszcze działa na Waszą korzyść, możecie bowiem wyróżnić się w otoczeniu.

Dla miłośniczek dużych toreb, które pomieszczą nie tylko, komórkę, portfel, szminkę i dokumenty stworzyliśmy torbę w klasycznym stylu hobobag z fantazyjnym pasem Wayuu pierwszego typu. To torba nie do zdarcia, nie tylko trwała i praktyczna, ale przy tym po prostu ładna, w wyrazistych barwach.

Tworzymy torby z charakterem, dla osób z charakterem, dlatego cieszy nas każdy Wasz zakup, czujemy bowiem, że jesteśmy w doborowym towarzystwie 😊

Dwie trzecie zespołu luloplanet – w naszej rodzinnej firmie stanowią kobiety i każda z nas z upodobaniem testuje dla Was prototypy, zanim włączymy je do oferty.

Myślimy także intensywnie o ofercie dla Panów, ale o tym opowiemy Wam następnym razem. Zapiszcie się do LULONEWS, a dowiecie się o nowościach jako pierwsi.

 

 

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem