O TRADYCYJNYCH TOREBKACH MOCHILA WAYUU

TRADYCYJNE RĘCZNIE ROBIONE NA SZYDEŁKU TORBY WAYUU W NASZEJ OFERCIE

Gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę z działalnością fairtrade przecierając szlaki w Polsce, często pytano nas, czy nasze torebki Mochila Wayuu są oryginalne. Na rynku były bowiem dostępne głównie torby brandowane przez zagranicznych dostawców, w bardzo ekstrawaganckich jak na polskie warunki cenach, wywindowanych przez łańcuch pośredników.

Nasze ceny, uwzględniające wprawdzie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, były wówczas najniższe w Europie. Nie dziwi nas zatem, że ten fakt nie umknął uwadze naszych Klientek, które jednak – jako świadome konsumentki – chciały mieć pewność, że kupują produkt pochodzący ze sprawdzonego źródła.

Oto dowód, który wówczas przedstawiliśmy. Bezpośrednia relacja z półwyspu Guajira w Kolumbii, który wyeksplorowaliśmy wzdłuż i wszerz. Od tego czasu byliśmy już w Kolumbii kilkukrotnie – razem i osobno, o czym mogliście się przekonać, jeśli oglądacie  nasze relacje w mediach społecznościowych luloplanet lub śledzicie nasze poczynania na blogu Caribeya.

Alta Guajira Kolumbia wyprawa luloplanet kaktusy kozy

Torby Wayuu zostały oficjalnie uznane za  narodowe dziedzictwo Kolumbii, Wenezuela prawdopodobnie zrobiłaby to samo, gdyby nie zawirowania polityczne, których doświadcza od wielu lat.

Społeczność Indian Wayuu po obu stronach granicy kolumbijsko-wenezuelskiej wykorzystuje swoje torby do różnych celów, a każdy rodzaj torby – ze względu między innymi na swój rozmiar i przeznaczenie ma swoją własną nazwę.

Dodatkowo torebki Wayuu można sklasyfikować w  zależności od typu splotu. Dzielą się na tak zwane una hebra – 1 splot (w tym przypadku torba jest tworzona z bardzo cienkiej włóczki) lub dos hebras (tutaj torba składa się z 2 lub więcej, grubszych splotów). Proces tworzenia worka Wayuu pierwszego typu zajmuje dużo więcej czasu, o czym opowiemy Wam przy innej sposobności. Nasi klienci cenią sobie obie formy wykonania ze względu na ich kunszt artystyczny.

Półwysep Guajira torba Wayuu pustynia kaktusy Indianie Wayuu mochilas

Na rynku  jest wiele firm, które próbują komercjalizować torby Wayuu pod różnymi markami. Tak długo, jak długo nie przywłaszczają sobie dziedzictwa kulturowego innego kraju i jawnie piszą o pochodzeniu rękodzieła – wszystko jest w porządku. Zwłaszcza, jeżeli rzeczywiście niosą pomoc, a nie tylko w sprawny sposób manipulują przekazem marketingowym. O naszych inicjatywach związanych ze wsparciem Indian Embera i Wayuu przeczytacie tutaj: PROJEKTY SHARING IS CARING!

Ostatnimi czasy byliśmy wszyscy świadkami skandali, które potrząsnęły polskim rynkiem modowym. Mowa tu m. in. o przypadku marek Veclaim i La Mania, gdzie okazało się, że produkty określane jako kolekcje autorskie, autorskie do końca nie były.

Podobne zakusy, co do tworzenia alternatywnej rzeczywistości obserwujemy także pośród niedawno powstałych firm i osób indywidualnych, które idąc z trendem rozpoczęły sprzedaż toreb Wayuu.

Uważamy, że konkurencja jest zjawiskiem stymulującym rynek i absolutnie nie mamy z tym problemu, ale pamiętajcie:  nie ma lepszych ani gorszych toreb Wayuu. Jedyna różnica polega na tym, jak wiele dana firma, lub osoba jest skłonna wydać na kampanie marketingowe związane z promocją wybranych przez nią wzorów, co zwykle znajduje odzwierciedlenie w cenie produktu.

Wyprawa do Kolumbii Guajira Indianie Wayuu kapelusz Wayuu pustynia

Na palcach jednej ręki można policzyć kolumbijskich projektantów, którzy przyczynili się do przekształcenia tradycyjnych toreb Wayuu w modne akcesoria prezentując swoje kolekcje podczas pokazów modowych. Byli dla nas autorytetem, gdy sami zaczęliśmy projektować torby przy współpracy z Indianami Wayuu.

Jeśli znajdziecie w sieci wzór worka Wayuu, który przypadł Wam do gustu – sprawcie sobie przyjemność z zakupu, czemu nie?

Jednak jeśli zrównoważona moda jest dla Was ważna, zadawajcie pytania, co dokładnie zrobiły firmy, aby wspierać rzemieślników oprócz kupowania towarów w celu ich odsprzedaży w ramach regularnej hurtowej transakcji handlowej.

My natknęliśmy się jak dotychczas na kilka przykładów w Polsce, gdzie firmy  lub osoby prywatne pod pretekstem pomocy Indianom,  podnoszą ceny mochilas Wayuu, choć de facto nie oferują im wsparcia. Co więcej, obserwujemy także, że kopiują od siebie nawzajem ( a także od nas) treści ze stron sklepów.

Półwysep Guajira Kolumbia kaktusy pustynia hamaki rancheria Chinchorro Wayuu

Nasze skórzane torby to w 100% autorskie projekty z limitowanej serii, które stworzyliśmy angażując rękodzielników na dwóch kontynentach – w Polsce i w Kolumbii. Z tradycyjnych, oryginalnych toreb Wayuu nie zrezygnujemy, więc będą się także pojawiały w naszym sklepie.

Uważamy, że każda torebka Wayuu, czy to tradycyjna susu, czy też skórzany worek w stylu boho nosi w sobie znamiona luksusu.  W dzisiejszych czasach luksus oznacza bowiem noszenie czegoś ręcznie wykonanego z niezwykłą starannością.

Półwysep Guajira Kolumbia pustynia torby Wayuu

Róbmy rozważne zakupy, które posłużą nam na lata.
Życzymy przyjemnego wyboru naszych propozycji.
Kinga, Marcin i Raquel

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem