IDEA LULOPLANET

 Półwysep Guajira podróż

Podczas jednej z naszych podróży do Kolumbii, podróżując po całym kraju, postanowiliśmy dotrzeć do odległego półwyspu Guajira, ponieważ było to jedno z niewielu miejsc, których jeszcze nie odkryliśmy w tym fascynującym kraju.

Ta trudna, trwająca kilka godzin podróż wzdłuż suchych koryt rzek i zakurzonych wertepów okazała się podróżą w głąb nas samych. Zmusiła nas  do przemyśleń o naszych korzeniach i sprowokowała  wiele nocnych rozmów pod gwieździstym niebem na temat różnic i podobieństw między kulturami.

Rzemiosło artystyczne - misterne tkanie i szydełkowanie, haft jest wspólnym mianownikiem także dla kultury słowiańskiej, tradycyjnego europejskiego folkloru, ale także świata etno w ogóle.

 logotyp luloplanet

Spędziliśmy dużo czasu w kilku lokalnych osadach , zwanych tam rancherías, śpiąc w hamakach, jak te poniżej - w otoczeniu dzikiej przyrody – doświadczając na własnej skórze codziennych trudów życia społeczności Wayuu.

 

Hamaki chinchorros Wayuu w Guajirze w Kolumbii

 

Bez prądu, bez Wi-Fi, bez regularnych dostaw żywności, z bardzo ograniczoną ilością wody pitnej. Brak udogodnień, które są trudną rzeczywistością wielu  Wayuu, okazał się jednym z najbardziej przełomowych doświadczeń w naszym życiu.

 logotyp luloplanet

Chociaż przyjechaliśmy do Kolumbii z własnymi mochilami, zakupionymi tamże kilka lat wcześniej (i nadal ich używamy!), mnogość wzorów i kolorów tak nas zachwyciła, że  wydaliśmy znaczną część naszego podróżniczego budżetu na ten zupełnie nieplanowany wydatek.  Postanowiliśmy, zupełnie spontanicznie sprowadzić te przecudowne dzieła rąk ludzkich do Europy. Bycie pionierem czasem sporo kosztuje…  Pierwszy raz w życiu – wracając do Polski mieliśmy nadbagaż.

logo luloplanet

SKĄD TA NAGŁA DECYZJA?

Po prostu postanowiliśmy im pomóc. Kupienie torebek i biżuterii bezpośrednio od kobiet Wayuu, które praktycznie non-stop walczą  w rancherías o przetrwanie wydało nam się najlepszym rozwiązaniem, choć krótkoterminowym. Po spontanicznych zakupach pojawiły się refleksje… Dlaczego nie możemy stale im pomagać?  Wykorzystując doświadczenie zawodowe całej naszej trójki przy tego rodzaju działalności – osiągniemy więcej, pomożemy bardziej.  Tak wyglądały nasze początki…

 Marcin  w Alta Guajira w Kolumbii

Szukając najbardziej utalentowanych twórców i najpiękniejszych wzorów mochili i biżuterii dotarliśmy do najbardziej wysuniętego na północ krańca Ameryki Południowej, Punta Gallinas w Alta Guajira.

Szczęśliwość wymalowana na twarzy Marcina mówi sama za siebie. Udało się  :)