SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

logo luloplanet

 

Niestety,  Indianie Wayuu - zwłaszcza Ci, którzy nie mieli szansy na zdobycie wykształcenia, rozproszeni po całym terytorium Guajiry borykają się z wieloma problemami - nie tylko związanymi z obecną, skomplikowaną sytuacją polityczną w kraju i na granicy z Wenezuelą, ale także w związku  ze specyfiką klimatu tej części Kolumbii. Według naszych, poczynionych na miejscu obserwacji, a także wszelkich oficjalnych źródeł – na miejscu od lat trwa kryzys humanitarny.

DLACZEGO?

Według Unicef’u ​​obszar Kolumbii zamieszkały przez społeczność Wayuu jest uważany za drugie najbiedniejsze miejsce w Ameryce Łacińskiej - zaraz po Haiti.

 infografika z mapą świata

BRAK WODY I ŻYWNOŚCI

Spękana ziemia w Guajirze w Kolumbii drzewo

Nadmierna eksploatacja Guajiry, ingerencja w koryto rzeki – przez kopalnię odkrywkową Cerrejón,  przedłużający się w kolejnych latach okres  susz przeplatanych ulewnymi deszczami, brak infrastruktury drogowej i bardzo ograniczony dostęp do usług medycznych poza głównymi ośrodkami miejskimi - wszystkie te czynniki razem oznaczają, że każdego roku - wiele dzieci Wayuu umiera z powodu niedożywienia i pragnienia.

 Indianka Wayuu robiąca na szydełku torbę Wayuu z dziećmi

Na niektórych obszarach Guajiry przypada   nie więcej niż 1/2 litra wody na osobę – dla porównania – w Europie zużywamy średnio 20 litrów wody dziennie.

logo luloplanet

JAKIE KROKI PODEJMUJEMY?

 stopy na spękanej ziemi Guajira Kolumbia

SZUKAMY PRAGMATYCZNYCH ROZWIĄZAŃ, STAWIAMY NA DZIAŁANIE ZAMIAST PUSTYCH DEKLARACJI

 

 znak potwierdzenia

Na podstawie zysków co roku określamy procent dochodu, który przeznaczamy na bezpośrednią pomoc społeczności Wayuu w zakresie dostaw wody, żywności i przyborów szkolnych.

 znak potwierdzenia

Doradzając i szkoląc wspieramy mikro przedsiębiorczość rzemieślników - w zdecydowanej większości kobiet, ale także małe manufaktury, firmy rodzinne, które (podobnie jak my kiedyś) stawiają pierwsze kroki w biznesie i handlu międzynarodowym.

znak potwierdzenia

Dzielimy się wiedzą na temat technik rzemieślniczych, zwyczajów i historii odwiedzanych miejsc.

 

 logo luloplanet

W ramach inicjatywy PROJEKTY SHARING IS CARING angażujemy się w pomoc także w innych krajach, nie wykluczając Polski.  Kliknij i dowiedz się więcej 

** Wszystkie zdjęcia Guajiry zostały zrobione przez nas podczas jednej z naszych wizyt w Kolumbii. Dane pochodzą z następujących źródeł: Unicef, CIDH, WHO, VICE.